Przegląd zerowy samochodu

Przegląd zerowy samochodu

Jakie elementy należy wymienić po zakupie samochodu. Koszty przeglądu zerowego.


Przegląd zerowy

Po ciężkich poszukiwaniach, przejrzeniu tysiąca ciekawych i dziwnych ofert, kupiłeś(-aś) w końcu swój wymarzony samochód. Brawo ! :)

Historia nowego samochodu

Zacznijmy od początku. Samochód który kupiłeś(-aś), z pewnością przeglądnąłeś(aś) na tyle ile było to możliwe, korzystając na przykład z okolicznej stacji diagnostycznej. Na tą chwilę wszystko wygląda ok. Super! Sprzedawca zagwarantował Ci, że jest sprawny i wszystko w aucie było serwisowane na bieżąco i ma to nawet jakieś pokrycie w dokumentacji lub książce serwisowej.

Problem polega na tym, że papierowe dokumenty i książki serwisowe, podobnie jak samochody, również mogą być "poprawiane i ulepszane" przed sprzedażą.

Co to jest przegląd zerowy samochodu?

Rozrząd i wymiana oleju

Są pewne elementy samochodu np pasek rozrządu który ciężko ocenić na pierwszy rzut oka. Chyba że faktycznie był on wymieniany dosłownie kilkadziesiąt kilometrów temu i można wtedy zobaczyć na nim napisy, chociaż ścierają się one bardzo szybko. W znakomitej większości przypadków, nie widać faktycznego stanu paska, nic nie zapowiada awarii jego zerwania. Skutki takiej awarii są dla silnika katastrofalne i ich naprawa kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli nie masz potwierdzonej historii kupowanego samochodu przez narzędzie takie jak aplikacja MeldMoto, gdzie serwisów eksploatacyjnych jak i wszelkich napraw w historii samochodu nie da się oszukać, dla własnego spokoju i bezpieczeństwa najlepiej wymienić pasek rozrządu po zakupie.

Kolejnymi elementami, których stanu nie da się dokładnie ocenić, są oleje i filtry. To podstawowe elementy które dbają o kondycję Twojego samochodu i je również trzeba wymienić, jeśli nie masz pewności co do czasu ostatniej wymiany. O ile większość użytkowników samochodów dba o regularną wymianę oleju i filtrów, tak zdecydowanie rzadziej pamiętamy o wymianie oleju w skrzyni biegów, zarówno automatycznej i manualnej. Zazwyczaj przypominamy sobie o tym kiedy jest już zdecydowanie za późno, a nasza skrzynia biegów nie pracuje tak płynnie wcześniej.

Bezpieczeństwo i układ hamulcowy

Podobnie często ignorujemy konieczność wymiany płynu hamulcowego, który wraz z upływem czasu traci swoje właściwości i powinniśmy go zmieniać co maksymalnie dwa lata. Regularna wymiana płynu hamulcowego, wraz ze sprawdzeniem stanu tarcz i klocków hamulcowych zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić uwagę na grubość tarcz hamulcowych i klocków, ponieważ nawet jeżeli jeszcze nie piszczą przy hamowaniu, podczas niebezpieczeństwa i konieczności gwałtownego zahamowania, mogą doprowadzić do tragedii. W starszych samochodach powinniśmy też zwrócić uwagę na stan przewodów hamulcowych i ewentualne wycieki.

Komfort

Dla komfortu i zdrowia, zarówno własnego i samochodu, powinniśmy również regularnie wymieniać filtry powietrza oraz kabinowy. Nowy filtr powietrza pozwoli lepiej pracować silnikowi, a filtr kabinowy ograniczy ilość zanieczyszczeń z powietrza dostających się do naszych płuc.

Przykładowy koszt tzw przeglądu zerowego samochodu, który powinien być wykonany tuż po jego zakupie:

Koszty przeglądu zerowego Volkswagen Passat

Przedłużenie żywotności samochodu

Bezpieczeństwo na drodze i dobra kondycja samochodu w dużej mierze zależy od stanu elementów eksploatacyjnych które wymieniliśmy powyżej. Ich regularna wymiana z pewnością wydłuży żywotność samochodu, bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Jak widać na załączonej infografice, koszty te są spore. Jeśli poprzedni właściciel samochodu wymienił te elementy zawczasu i jest to należycie udokumentowane, wraz z datą wymiany i przebiegiem samochodu, możemy ograniczyć koszty podstawowego przeglądu zerowego.

Podsumowanie

Takie możliwości daje aplikacja MeldMoto, gdzie dostępna jest potwierdzona historia eksploatacyjna samochodu. Dzięki niej możemy zobaczyć jak poprzedni właściciel dbał o swój samochód, uniknąć części kosztów na samym początku naszej przyjaźni z nowym samochodem i móc się nim cieszyć jak najdłużej, w jak najlepszej kondycji.

Pozdrawiamy,

Zespół MeldMoto