Zadbany samochód z większym przebiegiem - czy warto

Zadbany samochód z większym przebiegiem - czy warto

Podpowiadamy czy samochód z większym przebiegiem to zawsze najlepszy wybór.


Czy przebieg ma znaczenie

Zadajesz sobie pytanie jaki samochód kupić? Lepiej wybrać ten w dobrej kondycji, ale z większym przebiegiem czy zdecydować się na rzadko używany egzemplarz z niewielkim przebiegiem?

To pytanie jest często zadawane przy zakupie samochodu i w tym wpisie krótko omówimy ten temat.

Rzadko używany samochód z mniejszym przebiegiem

W świecie mechaników mówi się, że samochód który stoi, psuje się szybciej niż auto używane na co dzień i pokonuje dłuższe trasy. W dużej mierze jest to prawda.

W samochodzie z którego korzystamy rzadziej, elementy nadwozia mogą korodować znacznie szybciej. Zależy to oczywiście od wielu innych czynników, między innymi od miejsca w którym stoi samochód. W ogrzewanym garażu korozja samochodu będzie postępować zdecydowanie wolniej niż w stojącym na zewnątrz, "pod chmurką". Szczególnie niesprzyjające dla kondycji samochodu jest zostawianie go w okolicy wysokiej trawy, która jeszcze bardziej naraża auto na szkodliwe warunki atmosferyczne. Kolejnym problemem samochodów które stoją jest rzadkie ich "przepalanie". Rzadko uruchamiany silnik oraz podzespoły mechaniczne z nim związane nie nagrzewają się wystarczająco i w momencie rozruchu, elementy wymagające smarowania mogą się zatrzeć i porysować ważne dla samochodu kanały silnikowe lub cylindry. Ponadto, dłuższy postój na parking wpływa negatywnie na elementy gumowe, które się utleniają.

Samochód z większym przebiegiem używany w trasach

Przyjrzyjmy się teraz egzemplarzowi, który na liczniku kilometrów przebiegu już dawno temu przekroczył 200 000 km.

Wielu ludzi od razu skreśliłoby taki samochód! Stereotypowy duży przebieg, nie zawsze powinien skreślać dany egzemplarz. Jeśli samochód przez większość swojego życia pokonywał długie, autostradowe trasy ze średnia prędkością w okolicach 120 km/h, to wiele jego podzespołów będzie w dobrej kondycji. Podczas użytkowania, samochód taki pracuje w optymalnych warunkach i porusza się po dobrej jakości drogach. Jeśli użytkownik samochodu należycie o niego dbał, taki egzemplarz może okazać się znacznie rozsądniejszym wyborem, od sporadycznie używanego auta.

Sprawdź historię samochodu

Oczywiście przebieg samochodu nie jest jedynym czynnikiem który ma wpływ na rzeczywisty stan samochodu. Przed zakupem trzeba sprawdzić historię danego samochodu i zapoznać się z jego dotychczasowymi naprawami oraz udać się na przegląd przedzakupowy do profesjonalnego serwisu.

Przedstawiona historia serwisowa samochodu może okazać sie jednak mało rzetelna i w takiej sytuacji pomocna może się okazać aplikacja MeldMoto, która pozwala na sprawdzenie rzeczywistej historii serwisowej samochodu. Mając pełny wgląd w dotychczasową eksploatację samochodu, samochód z większym przebiegiem, który początkowo wydawał się gorszym wyborem, faktycznie może być w lepszej kondycji od innych i może posłużyć przez wiele lat.

Podsumowując, przed każdym zakupem należy przeanalizować dany samochód, sprawdzić jego historię i niekoniecznie sugerować się większym przebiegiem. Przy pomocy aplikacji MeldMoto możecie zobaczyć to czego na pierwszy rzut oka widać!

Pozdrawiamy,

Zespół MeldMoto